Panele fotowoltaiczne są dzisiaj bardzo popularnym wyborem dla oszczędzać energię i zachować naturę. Na rynku jest dostępnych liczne systemy paneli fotowoltaicznych, których specyfika opiera się na różnych aspektach. Każdy rodzaj ma określone mocne strony i ograniczenia, i decyzja o ich wyborze powinien być dostosowany osobistych preferencji. W niniejszym tekście przeanalizujemy najbardziej powszechne technologie fotowoltaiczne oraz najważniejsze parametry
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne
Jednym z najpowszechniej wybieranych typów technologii fotowoltaicznych są jednokrystaliczne systemy. Ten typ paneli jest znany z efektywnością na poziomie od 18% do 22%, dzięki czemu generacja energii na małej powierzchni jest wyższa w porównaniu do innych rodzajów. Monokrystaliczne panele bazują na jednolitych strukturach krystalicznych, co nadaje im jednorodny ciemny kolor.
Jednakże w zestawieniu z innymi systemami ich produkcja jest bardziej kosztowna, powoduje większe koszty początkowe dla inwestora. Pomimo to długa żywotność systemów monokrystalicznych oraz ich wysoka wydajność często przeważają większe koszty początkowe. Duża liczba konsumentów wybiera ten rodzaj z powodu perspektywiczne zyski.
Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne
Kolejnym systemem fotowoltaicznych modułów są moduły polikrystaliczne. W odróżnieniu od jednokrystalicznych paneli, polikrystaliczne bazują na kryształów krzemu. Skutkiem tego ich efektywność jest niższa i wynosi na poziomie 15%-18%, choć pozostają tańsze w produkcji niż monokrystalicznymi panelami.
Jednym z mocnych punktów polikrystalicznych paneli jest przede wszystkim większa dostępność cenowa, co sprawia, że są bardziej opłacalnymi dla szerszej grupy konsumentów. Nie charakteryzują się tak wysokiej efektywności jak panele monokrystaliczne, w regionach, jccentrum gdzie nie jest wymagana maksymalna sprawność, polikrystaliczne panele stanowią wystarczające rozwiązanie.
Panele cienkowarstwowe
Ostatnią odmianą systemów fotowoltaicznych są cienkowarstwowe panele. Te panele składają się z niespójną strukturę krzemu, które nanoszone są na podstawę z plastik. To rozwiązanie sprawia, że koszt produkcji jest najtańsza w porównaniu do innych rodzajów. Jednak efektywność wynosi około 10%, co skutkuje ograniczoną produkcją energii.
Panele cienkowarstwowe są lekke i elastyczne, co sprawia, że można je montować na nietypowych powierzchniach. Są powszechnie stosowane w małych instalacjach, takich jak mobilne systemy. Jednakże ze względu na ograniczoną efektywność nie są optymalne w przypadku dużych instalacji.